Budować dom systemem gospodarczym, czy zlecić firmie kompleksowe wykonanie

Wybudowanie własnego domu jest marzeniem i zarazem celem wielu ludzi. Każdy chciałby stworzyć swoje własne cztery ściany, które byłyby idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb, ale równocześnie nikt nie chce przepłacać. Z tego powodu część osób podejmuje próbę budowy własnego domu systemem gospodarczym. Czy warto postawić dom we własnym zakresie, czy lepiej zlecić wykonanie go profesjonalnej firmie?

 

Budowa domu krok po kroku to skomplikowane przedsięwzięcie wymagające nie tylko szerokiej wiedzy, zdolności logistycznych, ale także mnóstwa poświęconego czasu i pokładów energii. Z tego powodu najwięcej osób decyduje się na skorzystanie z oferty firm budowlanych, które kompleksowo zajmują się całym przedsięwzięciem i jego kontrolą. Jednak ci bardziej odważni i zaradni budują domy własnymi siłami.

System gospodarczy a zlecony – różnice

Budowa domu systemem gospodarczym polega głównie na samodzielnym planowaniu wszystkich etapów działań, w tym kupowania działki, uzyskiwania potrzebnych pozwoleń, zaopatrywania się w materiały budowlane i organizacji pracy zatrudnionych budowlańców. Zwykle zadania niewymagające specjalistycznej wiedzy wykonuje się samodzielnie lub z pomocą członków rodziny i znajomych. Trzeba jednak mieć świadomość, że angażując w budowę niedoświadczone osoby, narażamy się na popełnienie podstawowych błędów, które potem mogą skutkować pojawieniem się bardziej lub mniej poważnymi problemami.


W systemie zleconym wszystkim zajmuje się firma zewnętrza. Po podpisaniu odpowiedniej umowy o współpracę inwestor nie musi się przejmować żadnymi obowiązkami związanymi z budową, ponieważ na jego rzecz pracuje zespół wykwalifikowanych specjalistów. Również liczne wizyty w urzędach potrzebne do uzyskania pozwoleń na doprowadzenia kanalizacji, wody, prądu i gazu są zlecane pracownikom firmy, dzięki czemu inwestor oszczędza mnóstwo czasu i może mieć pewność, że wszystkie sprawy urzędowe zostaną dopięte w odpowiednim czasie.

 

Koszt budowy domu

Zdecydowana większość osób, które podejmują się budowy domu w systemie gospodarczym, robi to z myślą o zaoszczędzeniu sporej sumy. Jeśli spojrzeć na aspekt prac, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy, jak załatwianie spraw w urzędzie czy malowanie ścian wewnątrz domu, to samodzielne ich wykonanie faktycznie może sprawić, że mniej wydamy.

Jednak nie wszystko da się zrobić samemu. Niektóre prace mogą wykonywać tylko profesjonalne firmy zatrudniające wykwalifikowany zespół. Taka sytuacja występuje w przypadku domów szkieletowych. Postawienie ich skomplikowanej, drewnianej konstrukcji, na której będzie opierał się cały budynek, lepiej zlecić doświadczonym osobom, które dokładnie znają tę technologię. Wtedy inwestor będzie miał pewność, że budynek będzie stabilny, bezpieczny i funkcjonalny.

Spora różnica jest również widoczna podczas kupowania materiałów budowlanych. Klient prywatny podczas takich zakupów musi się liczyć z tym, że ich cena zawiera 23-procentowy podatek VAT. Natomiast zgodnie z obowiązującymi przepisami firmy budowlane kupują je za stawkę VAT wynoszącą jedynie 8%. Zatem różnica cenowa może okazać się bardzo widoczna i przez to skorzystanie z usług firmy zewnętrznej na dłuższą metę może bardziej się opłacać.

 

Czas potrzebny na budowę

Warto również zwrócić uwagę na czas, jaki jest potrzebny na wybudowanie domu pod klucz. Jeśli zdecydujemy się na współpracę z firmą, termin oddania będzie szybszy. Wynika to z kompleksowej obsługi, dzięki której wiele działań może być wykonywanych równocześnie lub z korzystania z usług doświadczonych pracowników. Natomiast praca w niewielkim gronie osób, które na co dzień nie zajmują się budowaniem domu, może się wydłużać, co także odbija się kosztem pracy zawodowej i rodziny. Dlatego jeśli chcemy mieć nie tylko wybudowany dom, ale także spokojną głowę, wtedy warto zdecydować się na współpracę z firmą budowlaną.

Zlecenie budowy firmie – dla kogo?

Budowanie domu to jednak nie tylko konkretne prace wymagające ekipy fachowców. Do takiej inwestycji potrzebna jest osoba, która będzie umiała uporządkować wszystkie naglące sprawy, a także zarządzać dość dużą grupą ludzi. Jeśli inwestor ma takie predyspozycje i jest osobą zadaniową, dla której każdy problem to wyzwanie, to można brać odpowiedzialność za cały proces budowy na swoje barki.


Jednak jeśli nie czujemy się dobrze na stanowisku kierownika i wolelibyśmy uniknąć stresu, zlecenie budowy firmie zewnętrznej z pewnością będzie lepszym rozwiązaniem. To ona zajmie się płynnością robót, zorganizowaniem kadry pracowniczej i dotrzymywaniem terminów, a w tym czasie inwestor może spędzać czas z rodziną.

wróć do wiedzy