9 etapów budowy domów szkieletowych – CZĘŚĆ I
Projekty domów szkieletowych stają się coraz częstszym wyborem, wśród nowych klientów. Posiadają długą listę zalet i powoli zastępują tradycyjne murowane konstrukcje. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem drewnianej wersji domu, poniżej zajdziesz dokładny opis, jak w skrócie będzie wyglądać budowa.
Proces budowy domów szkieletowych można podzielić na dziewięć etapów: wykonanie fundamentów, postawienie drewnianej konstrukcji, montaż kominów, montaż pokrycia dachowego, stolarka zewnętrzna, elewacja, montaż instalacji, wylewki oraz ocieplenie wewnętrzne i wykończenie G-K. Artykuł został podzielony na dwie części, poniżej znajdziesz szczegółowy opis pierwszych czterech etapów.
Etap pierwszy – fundamenty
Pierwszym etapem w procesie, w którym powstają domy szkieletowe, jest wykonanie fundamentów. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od ukształtowania terenu, nośności gruntów, a także w dużej mierze od budżetu.
Firma Daszer wykonuje pięć podstawowych rodzajów posadowienia domu:
- Fundamenty tradycyjne, czyli ława wylewana w ziemi + ściana fundamentowa.
- Płyta fundamentowa, z ociepleniem podpłytowym lub nadpłytowym.
- Fundamenty typu crawl space.
- Fundamenty palowe.
- Realizowane są również podpiwniczenia częściowe lub całkowite, ze stropem żelbetowym lub drewnianym.
Prace nad budową należy zacząć od robót geodezyjnych. Wytyczenie lokalizacji domu na działce, pozwoli na całościowe zaplanowanie dalszych prac. Kluczowymi działaniami przed wejściem ekipy budowlanej na budowę jest uporządkowanie działki, wyrównanie ziemi, skoszenie trawy i utwardzenie dojazdu.
Kolejno następują prace ziemne, takie jak ściągnięcie humusu, czy wykopy, a zaraz po nich roboty zbrojarskie i betoniarskie. Następnie wykonywana jest izolacja przeciwwilgociowa i termiczna, oraz zasypka.
Prace instalacyjne następują pod koniec etapu pierwszego. W ich skład wchodzi wykonanie instalacji kanalizacji pod ślepą wylewką, przygotowanie uziemienia domu poprzez montaż bednarki, a także wykonanie pozostałych przepustów instalacyjnych. Ostatnią czynnością wieńcząca początkowy etap jest wykonanie ślepej wylewki.
Należy zwrócić uwagę, że kolejność oraz zakres poszczególnych prac przy fundamentach może się od siebie różnić w zależności od tego, jaki rodzaj fundamentów będzie finalnie wybrany.
Etap drugi – konstrukcja drewniana
Głównym materiałem wykorzystywanym do budowy domów szkieletowych jest drewno klasy C24. Jego użycie gwarantuje szybką budowę, energooszczędność oraz mniej szkodliwy wpływ na środowisko. Należy pamiętać o tym, że drewno tej klasy nie wymaga impregnacji (za wyjątkiem podwaliny montowanej bezpośrednio na fundamentach).
Na tym etapie powstaje drewniany szkielet domu. W skład drewnianej konstrukcji wchodzą ściany nośne, ściany działowe, stropy, oraz więźba dachowa. Od jakości użytych materiałów, zależy końcowy efekt budowli oraz jego żywotność. Warto więc postawić na najlepsze, certyfikowane drewno suszone komorowo, a w przypadku elementów wymagających większego przekroju, polecamy użycie drewna klejonego warstwowo BSH. Zdarza się, że do uzyskania prawidłowej stateczności budynku, należy użyć elementów o większej nośności – idealnie do tego typu zadań nadają się elementy wykonane z klejonych warstwowo fornirów drewnianych (tzw. LVL) lub kształtowniki stalowe.
Etap trzeci – kominy
Po postawieniu konstrukcji domu drewnianego, nadszedł czas na prace związane z systemowymi kominami grawitacyjnymi i spalinowymi. W 95% domów, które budujemy stosowana jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperatorem. W takich przypadkach kominy wentylacyjne występują jedynie w garażu lub kotłowni z piecem gazowym – gdzie są po prostu wymagane.
Coraz częściej jednak budujemy domy ogrzewane np. przy użyciu pompy ciepła zamontowanej w bryle budynku. W takich przypadkach możemy całkowicie zrezygnować z kominów wentylacyjnych, co niewątpliwie przekłada się bardzo pozytywnie na aspekt energetyczny domu, ale również na tańsze koszty budowy.
Jeżeli natomiast chodzi o komin spalinowy do kominka, czy pieców na paliwo stałe – stosujemy gotowe systemowe rozwiązania takich producentów jak Schiedel czy Zapel.
W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem będzie montaż gotowych stalowych zestawów kominowych z kominkiem typu „koza”. Najczęściej montowany przez nas zestaw, to Schiedel SIRIUS. Produkty tej marki są połączeniem komina zintegrowanego ze stylowym piecem kominkowym, umożliwiającym odprowadzanie spalin na zewnątrz budynku.
Nawiązując współpracę z najlepszymi markami na rynku, mamy pewność wysokiej jakości produktów oraz ich niezawodności.
Etap czwarty – pokrycie dachowe
Nadszedł czas na pokrycie dachowe drewnianego szkieletu. W tym etapie znajdują się wszystkie działania związane z dachem – od pokrycia więźby folią dachową, poprzez montaż łat, montaż okien połaciowych i skończywszy na finalnej instalacji pokrycia dachowego wraz z orynnowaniem i obróbkami blacharskimi.
Jaki rodzaj pokrycia dachowego zastosujemy w naszym domu szkieletowym, jest określony jedynie przez fundusze, jakie chcemy na to przeznaczyć. Są oczywiście pewne ograniczenia techniczne, nie mniej jednak przy odpowiednio dużym budżecie da się je przeskoczyć. Tak więc możemy stosować praktycznie każdy rodzaj pokrycia dachowego, jaki jest dostępny na rynku.
Do najczęściej stosowanych należą stalowe pokrycia dachowe typu blachodachówka lub blacha na rąbek stojący – są szybkie w montażu, trwałe i do tego i ich stosunek jakości do ceny wypada korzystnie. Zdarzają się również realizacje domów pokryte dachówką ceramiczną, betonową, czy gontem bitumicznym.
Można śmiało powiedzieć, że w trakcie naszej ponad 10-letniej działalności montowaliśmy na naszych dachach praktycznie każdy z dostępnych na rynku materiałów.