9 ETAPÓW BUDOWY DOMÓW SZKIELETOWYCH – CZĘŚĆ II
Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę domów szkieletowych. Ten typ konstrukcji zawdzięcza swoją „modę” licznym zaletom, takim jak niższa cena, szybkość budowy, energooszczędność, a także ekologiczność. Wybierając projekt domu szkieletowego, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, z jakich etapów składa się jego budowa.
W pierwszej części artykułu zajęliśmy się ogólnym opisem czterech z dziewięciu etapów, zgodnie z którymi powstają nasze domy szkieletowe: wykonanie fundamentów, postawienie drewnianej konstrukcji nośnej, montaż kominów oraz montaż pokryć dachowych. Druga część będzie dotyczyć stolarki zewnętrznej, elewacji, montażu instalacji, wylewek oraz ocieplenia wewnętrznego i wykończenia G-K.
Etap piąty – stolarka zewnętrzna
W piątym etapie budowy, prace dotyczą stolarki zewnętrznej. W jej skład wchodzi wstawienie okien, drzwi i bram garażowych. Ich prawidłowe zamontowanie, ma na celu zachowanie dobrych właściwości izolujących, aby ograniczyć starty ciepła.
Stolarkę zewnętrzną, którą stosujemy w naszych domach dzielimy na trzy główne grupy (w oparciu o materiał, z którego jest wykonana): PVC, aluminium, oraz drewno. Do najczęściej stosowanych należą okna PVC, gdzie przy standardowych rozwiązaniach stosunek jakości do ceny wychodzi najkorzystniej.
Wiele osób wybierając okna decyduje się na rolety zewnętrzne lub żaluzje fasadowe, które mogą być dodatkową ochroną przeciwsłoneczną, czy termiczną. Cały proces wstawiania okien i drzwi zewnętrznych, realizowany jest z zastosowaniem ciepłego i szczelnego montażu z użyciem taśm systemowych.
Etap szósty – elewacja
Wykonanie elewacji domu to proces, w którym ściany zewnętrzne zostają ocieplone i wykończone. Jej zadaniem jest ochrona ścian zewnętrznych budynku przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Rodzaj wykonanej elewacji zależy od projektu, na podstawie którego zostanie wykonany dom szkieletowy. Do najczęściej wybieranych, należy elewacja tradycyjna na tynku, rzadziej elewacja drewniana, której naturalny urok jest nie do podważenia, ale niestety jest znacznie droższa w wykonaniu, a także wymaga odświeżenia co kilka lat, aby zachować jej atrakcyjny wygląd.
Ponadto elewację tradycyjną na tynku wybieramy w momencie, gdy chcemy, aby dom miał zalety domów szkieletowych, ale wyglądem nie odbiegał od tradycyjnych murowanych budowli. W tym miejscu należy wspomnieć, że w budynkach, aby zachować otwartą dyfuzyjność ściany – jako warstwę izolacyjną zewnętrzną warto stosować wełnę skalną.
Etap siódmy – instalacje
Kolejny etap obejmuje wszystkie działania związane z montażem instalacji w domu. Prace można podzielić na sześć działań:
- Instalacja wodno-kanalizacyjna – pierwszym z nich jest wyposażenie domu w wodę i kanalizację. Na tym etapie następuje wybór rodzaju instalacji, dobór odpowiednich rur, złączek, zaworów i filtrów. Po montażu należy wykonać test szczelności instalacji.
- Instalacja CO – w domach szkieletowych można zainstalować każdy rodzaj instalacji centralnego ogrzewania. Najczęściej wybierane to: piec gazowy, pompa ciepła, piec na paliwo stałe lub ogrzewanie w pełni elektroniczne.
- Instalacja gazowa – przy tego typu instalacji koniecznie jest zamontowanie pieca gazowego. Ten typ techniki grzewczej pozwala na ogrzanie pomieszczenia, wody, a także umożliwia podłączenie jej do kuchenki gazowej
- Instalacja elektryczna – na tym etapie znajdują się wszystkie czynności związane z rozprowadzeniem okablowania, montażem rozdzielni elektrycznej oraz białym montażem gniazdek i kontaktów. Od prostej instalacji prądowej do zaawansowanych rozwiązań domów inteligentnych.
- Instalacja centralnego odkurzacza – proces montażu użądzenia polega na rozłożeniu układu rur ssących pod wylewką, w ścianach i w stropie, a następnie zamontowaniu w pomieszczeniu technicznym jednostki ssącej.
- Instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperatorem – jest realizowana w dwóch etapach. ETAP I – polega na rozłożeniu kanałów nawiewnych i wywiewnych, które docelowo są schowane w ścianach lub stropie.
- ETAP II wykonuje się już po zakończeniu szpachlowania – polega na zamontowaniu rekuperatora, sterownika oraz uruchomieniu całej instalacji.
Etap ósmy – wylewki
Etap ósmy obejmuje całą izolację ślepej wylewki styropianem oraz prace związane z samymi wylewkami. Standardem są wylewki cementowe i anhydrytowe, jednak te drugie wykonywane są znacznie rzadziej. Istnieje również możliwość wykonania wylewki na stropie drewnianym w domach z poddaszem użytkowym – oprócz możliwości zastosowania w takim przypadku ogrzewania podłogowego na piętrze, znacznie polepsza się również akustyka samego stropu.
Etap dziewiąty – ocieplanie wewnętrzne + wykończenie G-K
W ostatnim etapie budowy domów szkieletowych, nadszedł czas na wykończenie ścian od wewnątrz. Prace skupiają się na działaniach związanych z ociepleniem wewnętrznym ścian oraz ich wykończeniem płytami G-K.
Cały dom zostaje dokładnie ocieplony miękką wełną, a następnie dochodzi do szczelnego montażu paroizolacji. Następnie wykonuje się montaż płyt gipsowo-kartonowych, wraz z ich całościowym szpachlowaniem i pomalowaniem gruntującą farbą podkładową.
W tym etapie kluczowe jest szczelne wyklejenie wszystkich połączeń folii paroizolacyjnej, oraz uszczelnienie wszystkich przepustów instalacyjnych. Szczelność budynku odgrywa kluczową rolę w całym aspekcie energetycznym domu.